(defpost Lisp, Raspberry Pi 3 and ditching WordPress

'(:time April 23rd, 2016)

Few quick updates.

I’ve been playing with Lisp and Raspberry Pi some more recently. I got an external TFT screen (a cheap Chinese one) to work and managed to fire up some lispbuilder-sdl example programs. You can see it in action in this YouTube video.…

Czytaj dalej...

(defpost Getting AltGr to run on Ubuntu under VirtualBox on Windows

'(:time March 9th, 2015)

I need to dump this arcane piece of knowledge somewhere so it will get indexed by Google and maybe make things easier to find for the next person who has this problem.

So you installed a Linux in a VirtualBox under Windows machine, and now your Right Alt (aka.…

Czytaj dalej...

(defpost Lisp on Raspberry Pi 2, Part 1 – Setting Up

'(:time March 7th, 2015)

(As you might have noticed, I started writing some posts in English now. I’ve been meaning to do that for some, maintaining two language versions for each post, but this has proven to be too much work. So for now, posts that may be useful for a wider (international) audience will be written in English.)

[trigger warning: Lisp]

So recently I got myself a brand, new Raspberry Pi 2.…

Czytaj dalej...

(defpost Hacking the life-CAP

'(:time March 3rd, 2015)

(tekst czekał na opublikowanie sporo czasu; dopiero teraz udało mi się go jednak poprawić i dokończyć)

[1] Przez “hobby” rozumiem tu zajęcie, które ma ogromną wartość dla danego człowieka ale nie jest jego głównym źródłem utrzymania; “związki” obejmują relacje romantyczne i rodzinne – dziewczyna, żona, najbliźsi krewni.

Czytaj dalej...

(defpost Common Lisp and Docker

'(:time January 14th, 2015)

Recently I’ve been doing some web development in Common Lisp (and even getting paid for it!). I must say, I’m quite enjoying it (definitely more than the other language I usually earn my bread with, that shall remain unnamed). I’ll be posting more about it soon.…

Czytaj dalej...

(defpost “Stała delta” w grach – prezentacja

'(:time November 2nd, 2013)

Dawno temu zdarzyło mi się popełnić artykuł o tym, jak pisać aktualizację stanu gry – pętlę główną i przyległości. Artykuł w szczególności skupiał się na tym, dlaczego dobrze jest korzystać ze “stałej delty” – wykonywać update’y fizyki/logiki z ustalonym krokiem czasowym.…

Czytaj dalej...

(defpost Więcej Nyan Cata w Emacsie

'(:time August 13th, 2013)

Miło mi odkryć, że Javier Olaechea zainspirował się moim Nyan Mode i stworzył nowe rozszerzenie – tym razem dodające Nyan Cata do “znaku zachęty” eshell’a. Screen poniżej.

Nyan Cat w prompt'cie eshell'a.

(Github)

Ponadto, zarówno Nyan Mode jak i Nyan Prompt są dostępne do instalacji w Emacs 24 za pomocą managera paczek** – tak, ze względu na ilość rozszerzeń, Emacs dorobił się w końcu własnego managera pakietów.

Czytaj dalej...

(defpost Usprawnij pracę z wyrażeniami regularnymi

'(:time August 10th, 2013)

Ah, dawno nic nie wrzucałem ;). Chciałbym się dziś podzielić dwoma poradami związanymi z regex’ami (wyrażeniami regularnymi).

Komentarze w wyrażeniach regularnych
Szybkie pytanie: co dopasowuje poniższe wyrażenie regularne?

preg_match('/.*(?=.{6,})(?=.*\d)(?=.*[a-zA-Z]).*/', $something);

Myślę, że nawet wprawionemu w bojach programiście przetworzenie tego wyrażenia zajmie krótką chwilę.…

Czytaj dalej...

(defpost Eseje Paula Grahama w języku polskim

'(:time February 6th, 2013)

Jakieś dwa tygodnie temu udało mi się w końcu wypuścić projekt, nad którym pracowałem po godzinach już od dłuższego czasu, a w zamyśle miałem ponad rok – chodzi o tłumaczenie esejów Paula Grahama na język polski.

Wstępnie przetłumaczonych jest 9 esejów (większość przez Asię, której pomoc jest nieoceniona); kolejne dojdą z czasem (wszelka pomoc mile widziana!).…

Czytaj dalej...

(defpost Hackerspace Kraków

'(:time December 15th, 2012)

Od niedawna w Krakowie działa już Hackerspace! Przez jakiś czas nieformalnie, a teraz już jako oficjalna fundacja, Hackerspace Kraków (w skrócie, HS KRK) zaprasza wszystkich entuzjastów programowania i elektroniki, konstruktorów, designerów i wszystkie inne kreatywne osoby do wspólnego hackowania** – dla przypomnienia; haker nie jest osobą łamiącą zabezpieczenia komputerowe w niecnym celu; na takie osoby mówimy cracker.

Czytaj dalej...